Nové knihy

Dotace z Projektu Česká knihovna 2022

Opět se i naše knihovna, tak jako tomu bylo v letech 2011 – 2021, připojuje k projektu Ministerstva kultury ČR podporující nákup nekomerčních titulů uměleckých děl české literatury, české ilustrované beletrie pro děti a mládež, vědy o literatuře pro veřejné profesionální a vybrané vysokoškolské knihovny. Z tohoto projektu jsme objednali dne 11. května 2022 18 titulů knih v celkově částce 5.075,- Kč + 20 titulů knih v rezervě za dalších 4.134,- Kč, které získá knihovna zcela zdarma. Budou nám dodávány, tak jak se objeví na knižním trhu. K dnešnímu dni jsme obdrželi níže uvedené tituly:

Naučná:

Útěk z Leopoldova

Jaroslav Rokoský

Nejkrutější věznice ve stalinském Československu byla v Leopoldově. Dne 2. ledna 1952 se tam odehrál legendární útěk. To, co se nejdřív zdálo nemožné, se rychle proměnilo v jeden z nejnapínavějších a nejsilnějších příběhů, jaké kdy komunistická ČSR zažila. Ze staré pevnosti, postavené kdysi na obranu proti Turkům, uprchla šestice politických vězňů – pět Čechů a jeden americký Slovák –, z nichž hned pět zde mělo strávit zbytek života. První ze tří svazků se zaměřuje na osudy hlavních aktérů, kteří prokázali nevšední odvahu. Jednotlivé kapitoly zachycují odbojovou činnost aktérů, pokud nějaká byla, širokou škálu spolupracovníků, zatčení, pobyt ve vazbě a výslechy, soudní procesy, v nichž byli odsouzeni k trestům smrti, které byly posléze změněny na doživotí. Popisuje jejich vězeňskou anabázi až po pobyt v Leopoldově, nejstřeženější věznici v zemi, kam doputovali jako nejtěžší zločinci. Druhý svazek pojednává o samotném útěku z Leopoldova. Ve dvaapadesátém roce se z odvážných mladých mužů, politických vězňů, stali prchající štvanci. Každý chybný krok znamenal nebezpečí zatčení. Jejich anabáze na útěku vypovídají o stavu tehdejší české a slovenské společnosti mnohé – jestliže se za války vědělo, komu se dá věřit a před kým se mít na pozoru, nyní nebylo často zřejmé, na čí straně kdo stojí, jak se kdo zachová. Třetí svazek líčí poměry ve staré pevnosti, kde trpkost a každodenní tíhu existence v padesátých letech pociťovali muži různého přesvědčení, vyznání, povolání a věku. V tíživé době, kdy se uplatňovalo „třídní“ pojetí trestu a náčelníci věznice s dozorci byli instruováni, že s odsouzenými nemají mít žádné slitování, si zde prožili své. Jednotlivé kapitoly popisují, kdo se jak za mřížemi choval, jak proběhla vzpoura v Leopoldově v srpnu 1955 a jaký vzkaz vyslali vězni na Západ. Závěrečná kapitola je truchlivou bilancí – kteří muži už branou vězení neprošli a zemřeli za mřížemi naplňujíce tak dobové tvrzení, že do Leopoldova se vchází a z Leopoldova vynáší.

Malované logopedické pohádky

Magdalena Navrátilová

Pohádky o Šimonově škytavce, O zapomnětlivém kouzelníkovi, O chrápajícím strašidle a řada dalších jistě pobaví všechny děti předškolního a mladšího školního věku. Možná při jejich pročítání dokonce zapomenou na to, že si procvičují správnou výslovnost hlásek, které dětem nejčastěji způsobují potíže: Ď, Ť, Ň, Č, Š, Ž, C, S, Z, D, T, N, L, R, Ř. V pohádkách jsou procvičovaná slova nahrazena obrázky a při jejich čtení si děti kromě upevnění správné výslovnosti rozvinou další důležité schopnosti a dovednosti.

Kronika protektorátu

Jiří Padevět

Kniha Kronika protektorátu zachycuje den po dni události ve státní správě, odboji či kultuře. Kronikovou formou – přesné datum a stručný popis určité události – zaprvé nabízí přehled o tom, co se tehdy událo. V neposlední řadě však podává určitou syntézu dějin „všedního“ dne protektorátu, když zcela automaticky dává jednotlivé události do souvislostí. Během šesti let protektorátu se změnily nebo skončily miliony lidských osudů. Někdo zahynul, někdo přišel o blízké či o majetek, někdo našel odvahu a někoho pohltil strach. Česká rezistence, nacistická i protektorátní represe, holocaust českých a moravských Židů, genocida Romů a takzvaných asociálů, bojové operace americké, sovětské, ale i rumunské armády měnily osudy lidí, včetně těch, kteří se do poslední chvíle domnívali, že zůstanou stát na okraji historické katastrofy a nic se jim nestane.

Husitská revoluce : stručná historie

Petr Čornej

„Byla to vzrušená doba. Evropský kontinent se po roce 1400 zmítal v nejistotě.“ Církev byla rozpolcena, brány Evropy už téměř vyvraceli z pantů Turci, politický systém se ocital v krizi. Roku 1413 však svitla naděje, protože kostnický koncil měl od příštího roku konečně nejpalčivější problémy řešit. Jeho výsledkům kontinent zatleskal a vzápětí strnul nad bouří, kterou v jeho srdci vyvolala poprava Mistra Jana roku 1415. Jako vzrušená novela o krátkých, svižných kapitolách působí Čornejovo líčení revoluce, četných přelévání jejích sil, střetů, zvratů, politického kvasu i jejích klíčových aktérů od počátků a ideových zdrojů až po vládu husitského krále Jiřího z Poděbrad. Populární formou osvětluje evropský kontext událostí, dobovou mentalitu, náboženské souvislosti, vojenskou strategii husitů a jejich protivníků i význam husitství pro české dějiny. Tato historie „do kapsy“

 

Pro děti:

Nejdůležitější na světě je kouzelné jablko

Petra Braunová

Není hned tak někdo s bohatou fantazií, jako je Maruška. Ráda si povídá s vymyšlenými postavami a ztrácí se v představách. Kamarádka Veronika to chce taky umět, a tak ji Maruška na výpravu do svého světa vezme s sebou. Po návratu je něco jinak – v Maruščině kapse zůstane červené jablíčko. Co je to za kouzlo?

Holky a kluci pořád zlobí

Martina Drijverová

Krátké příběhy o různých slabostech a nedokonalostech pobaví malé čtenáře a přimějí je k zamyšlení, některým dětem nastaví zrcadlo a možná je ponouknou ke zlepšení. Vždyť většina z nás občas chybuje a nechová se zrovna nejlépe. Autorka si posvítí na podvádění, lhaní, nerespektování druhých, ubližování slabším nebo zvířatům a další nešvary, které se mezi dětmi objevují. Kniha je určena malým čtenářům.

Bubáček a zlobivá závěj

Daniela Krolupperová

Laskavé strašidýlko Bubáček je Lukášův nejlepší kamarád. Oba se těší na sníh, konečně nachumelilo! Bubáček se raduje a láká i přítele Myšošlapa ven. Tomu se moc nechce, dá se však přemluvit k stavění sněhuláka. A tak spolu koulí a koulí… až Bubáček zjistí, že je v hlubokém sněhu sám. Kolem jen chlad, bílo a zlobivá závěj! Co udělá ztracený a opuštěný Bubáček? Páté volné pokračování knížek o Bubáčkovi. Ke knize je přiložen pracovní sešit.

Liščí oči

Petra Hůlová

Ve svém první románu pro mládež kombinuje známá autorka prvky fantasy s dobrodružným příběhem a alternativní historií. „Opravdu jsem v naší koupelně viděl lišku?“ pomyslí si třináctiletý Eda, když se mu zvíře poněkolikáté mihne před očima. Se sestrou Zuzkou, svým dvojčetem, políčí na šelmu granule. Ráno je v koupelně čeká další překvapení. Granule jsou pryč a v podlaze zeje veliká hluboká díra. Když do ní Zuzka vleze, najednou se kamsi propadne a Eda musí za ní, aby jí pomohl ven. Netuší, že se ocitli v tunelu vedoucím do jiné doby. Po pražských silnicích duní ruské vojenské kolony, ale děti se vojáků bát nemusí – staly se neviditelnými. Z náhodně získaných novin pak zjistí, že je 22. srpna 1968. Děti se rozhodnou vyhledat babičku, která celý život bydlí na stejné adrese. A když ji najdou, začíná dobrodružství, v němž se dostanou k lidem, o jakých dosud četli jen v učebnicích dějepisu, a na místa, kam se jen tak někdo nepodívá. Co kdyby se jim podařilo změnit běh dějin? Pomůže jim liška?

Kabát a kabelka

Marka Míková

„Kabát a kabelka, hm, a co s nimi?“ řeknete si. To byste ale nevěřili, jaká úžasná dobrodružství může taková dámská růžová kabelka nebo pánský zimní kabát prožít. Zvlášť když jsou ulice liduprázdné, hospody zavřené… no ano, je vyhlášen nouzový stav! Jenže na lásku je čas vždycky. A tak když se kabelka poprvé potká s kabátem, přeskočí jiskra… Než se ti dva ale dají opravdu dohromady, zažijí jízdu jako na tobogánu. Marka Míková, hudebnice, divadelnice a spisovatelka čtyřikrát nominovaná na Magnesii Literu, a Galina Miklínová, oceňovaná režisérka a výtvarnice, jejíž ilustrace se objevily např. v sérii Lichožrouti, se sešly v jedné skvělé knize pro všechny generace.

Trpaslíci, Prasněhurka, děda a já

Miloš Kratochvíl

Víte, jak se rodí trpaslíci? Nejlíp by vám to řekla paní Mašitová z Horních Mokropes. Jednoho si totiž přinesla domů z lesa, pojmenovala ho Pepa a posadila do skalky. Ale copak takový živý trpaslík chce trčet mezi kamením? Ani náhodou. Zvlášť poté, co v lese objevil další pidimužíky! Mermomocí se k nim chtěl přidat. Jenomže Rpaslík, Paslík, Aslík, Slík, Lík, Ík a K o tom nechtěli ani slyšet. Prý čekají na proroctví z posvátné knihy a k tomu jich musí být přesně sedm. Vůbec se chovali dost podivně. A Pepa chřadl a chřadl. Paní Mašitová, hlavní hrdina knížky Mirek a jeho dědeček tedy museli dát hlavy dohromady a vymyslet, jak Pepovi pomoct. Humorná knížka o hodně podivné partičce trpaslíků a ještě podivnějších událostech, které se děly kolem nich, od oblíbeného autora dětských knih.

Pohádky ze skládky

Marek Baroš

Co se děje s hračkami, když je někdo vyhodí? Půvabná plavovlasá panenka Bibi si žije šťastně s ostatními hračkami u holčičky Žandy ve vysokém domě. Jednoho dne ale v zápalu hry přijde o nohu a vyděšená Žanda, která vůbec neví, co si počít, ji vyhodí do popelnice. V krabici od pizzy, bez nohy i bez šatů putuje Bibi na smetiště. Je tohle konec pohádky? Ale kdepak!

Niky & Věra : příběh Nicholase Wintona a jeho dětí

Petr Sís

Nová kniha Petra Síse vypráví skutečný příběh o holocaustu, který by neměl být zapomenut. Mladý Angličan Nicholas „Nicky“ Winton se v roce 1939 podílel na záchraně dětí a jejich převozu vlaky z Prahy do Londýna. Věra Gissingová je jednou ze zachráněných dívek. Opravdoví hrdinové bývají často nenápadní a skromní. Vizuálně působivé zpracování využívá autorovy charakteristické mapy, bludiště i razítka, jemné akvarelové obrázky skrývají tajemné perokresby. Kniha o odvaze a slušnosti je inspirující i pro dnešní dobu – všichni se totiž rodíme svobodní a sobě rovní, všichni máme stejné právo na život.

Gorilí táta v Africe                                                              

Markéta Pilátová

Marek Ždánský se před lety staral v pražské zoo o nejslavnější českou gorilu Moju a jeho příhody se zvířaty převyprávěla spisovatelka Markéta Pilátová v knize Gorilí táta. Marek sice po přestěhování Moji do španělského přírodního parku Cabárceno ze zoologické zahrady také odešel, ale gorily mu přirostly natrvalo k srdci. Začal za nimi jezdit do Afriky, aby jim ještě víc porozuměl. A hlavně chce být u toho, jak se gorilí populace v Ugandě, Kamerunu, Rwandě a Kongu pomalu a díky velkému úsilí mnoha lidí obnovuje a roste. Sešli se proto s Markétou znovu, aby tenhle nadějeplný příběh zaznamenali a také aby k ochraně volné přírody přispěli - z každé prodané knihy věnujeme 10 korun na podporu některého projektu, jehož cílem je zachovávat krajinu a podmínky pro život jejích přirozených obyvatel.

Co skrývá les

Kateřina Tučková

Veršovaná knížka děti zavede do lesního království, ve kterém prožijí spolu s babičkou a dědečkem den plný objevování: květiny, lesní plody, houby i různé druhy zvířátek.

Jezevec Chrujda hledá poklad

Petr Stančík

Jezevec Chrujda se tentokrát pustí do hledání pirátského pokladu.
Jenže copak je v lese Habřinci nějaký ostrov? A i kdyby byl, poradí si náš hrdina s jedovatými hady? A vůbec, jaképak tajemství se skrývá pod víkem truhly? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v již desátém napínavém dobrodružství jezevce Chrujdy!

 

Beletrie:

Čechov & Puškin, Gogol : 7 převyprávěných her v historických souvislostech – 3. díl   

Renáta Fučíková

Stejně jako předchozí svazky tohoto cyklu chce i díl věnovaný ruské divadelní tvorbě přiblížit čtenářům nejslavnější díla vybraných dramatiků. Známá ilustrátorka Renáta Fučíková je převyprávěla současným jazykem či formou komiksu, aby byla co nejbližší (nejen) dnešním dětem. Kromě Čechova (Racek, Strýček Váňa, Tři sestry a Višňový sad) budou zastoupeni i Puškin (Boris Godunov) a Gogol (Revizor, Ženitba). Převyprávění her jsou orámována naučnými pasážemi o ruské historii, umění, vědě a životním stylu všech společenských vrstev.

Můj syn feťák : skutečný příběh

Eva Hacalová

Mluvíte se svými dětmi o drogách? Myslíte si, že vás se tahle problematika týkat nemůže? Svoje zlatíčka jste přece vychovali dobře. Monika Kolářová si to taky myslela. Věřila, že její syn je bezproblémový kluk, kterému se v životě bude dařit. Až do chvíle, kdy se předávkoval neznámou látkou. Autentické zápisky matky a syna spolu se záznamy z terapeutických deníků ukazují nepříjemnou skutečnost v celé nahotě – závislost jednoho vždy zasáhne celou rodinu.

Krajiny zjevení

Václav Vokolek

Symetrická kompozice nového románu Václava Vokolka Krajiny zjevení je inspirována středověkými tabulovými oltáři: střed knihy tvoří hlavní výjev, podstatný střed díla, základní téma odehrávající se v roce 1849. Levá a pravá strana jsou tvořeny dvěma křídly se současnými výjevy. Jednotlivé epizody knihy, které se odehrávají v současnosti, jsou se středem propojeny nesčetnými nitkami nečekaných souvislostí. Aby čtenář onu symetrii nahlédl, musí se vydat na cestu mezi krajinami zázračných zjevení: děj se proto odehrává ve středočeských Celích, v bývalém vojenském prostoru v Milovicích, v italském Bolzanu a v imaginárním americkém městečku Twin Peaks Davida Lynche. Zdánlivě vzdálené krajiny spojuje jediné – možnost zázraku uprostřed drtivé reality. Hlavním příběhem, umístěným ve středu pomyslného oltáře, je skutečná událost, která se odehrála roku 1849 v Mcelích u Nymburka. Třem dívkám se tu opakovaně zjevila Matka Boží, rozmlouvala s nimi, zjevila jim údajně mnohá tajemství. Celou situaci zaznamenal místní kostelník; zázračné zjevení mělo v regionu značnou odezvu, konaly se poutě, byl vydán poutní obrázek; církev se ovšem od zázraku záhy zcela distancovala a úřady rezolutně zakročily. Dívky byly označeny za podvodnice a na zázrak se zapomnělo. Nikomu se nehodil. Za několik let ovšem došlo prakticky se stejnými kulisami a osobami k zázraku v Lourdech… Z těchto a dalších historických faktů autor vychází, jeho cílem však není objasnit historickou událost, ta je mu pouze prostředkem k rozehrání nečekaných dějů.

Se žlutou hvězdou v prázdném kupé : vzpomínky Lydie Tischlerové

Petr Vizina

Příběh jedné z posledních žijících pamětnic Osvětimi, která po válce odešla do Velké Británie, kde absolvovala psychoterapeutický výcvik u Anny Freudové a celý profesní život se věnovala dětské psychoterapii. Kniha postupuje chronologicky od Lydiina dětství stráveného v předválečné Ostravě přes neúspěšný pokus o útěk do Polska, pobyt v Terezíně, v koncentračním táboře Osvětim, osvobození a odchod do Británie. V Británii se pak Lydie Tischlerová začala starat o problémové děti, nejdříve jako dobrovolnice, postupně jako vystudovaná psycholožka a psychoterapeutka. Její věcné a zároveň živé vyprávění vlastních osudů je tak nejen cenným osobním svědectvím, ale také zajímavým příspěvkem ke studiu dětské psychiky, kterou poválečná psychiatrie teprve objevovala. Součástí knihy jsou dobové fotografie.

Prameny Vltavy

Petra Klabouchová

Umrzlá dívka s židovskou hvězdou a křivdy, které Šumava nezapomíná Hrůzný nález těla studentky vimperského gymnázia, které jako by ze svého nitra vyvrhly samy šumavské kopce, otřese obyvateli vesniček poblíž bývalého pohraničního pásma. Mrtvá dívka ustrojená do židovského mundúru se stává nejen tučným soustem pro bulvární novináře, ale především novou příležitostí pro stárnoucího policejního komisaře. Zatímco u něj se rodí naděje na nápravu pošramocené pověsti a získání uznání od kolegů i nejbližších, v místních se začínají probouzet vzpomínky na dávná příkoří. Dívčino pruhované pyžamo jako by plnou silou znovu vracelo nikdy neobjasněné osudy vězněných sovětských zajatců a tajemství Hitlerovy utajované fabriky pod Stolovou horou do přítomnosti.